EMDR'de Onaylı Danışman (Approved Consultant in EMDR) olma kriterleri

Online CIT (Consultant-in-Training) Beyan Formunu doldurmuş olan EMDRIA Sertifikalı Terapistler Onaylı Danışman statüsünde çalışmaya başlayabilir. Zaten Sertifikalı Terapist olmanın yanı sıra, başvuru sahiplerinin bir EMDRIA Onaylı EMDR Eğitim Programını tamamladıktan sonra EMDR ile üç yıllık deneyime sahip olmaları, EMDR'nin kullanıldığı ve en az 300 klinik görüşme yapmaları ve EMDRIA Onaylı Danışman’dan 20 saatlik konsültasyon almaları gerekmektedir. Bu akreditasyonu devam ettirmek için her iki yılda bir EMDR'de 12 kredilik devam eden eğitimi tamamlamaları gerekmektedir.

Onaylı Danışman Olma Süreci (Approved Consultant):

Başvurunuz kabul edilirse, Onaylı Danışman statüsü kabul tarihinden itibaren 2 yıllığına verilecektir. Bu akreditasyonu korumak için iki yılda bir yenilemeniz gerekecektir.

Onaylı Danışman Olma Kriterleri:

EMDRIA Onaylı Danışmanlık akreditasyonu için başvuranın aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 1. EMDRIA Onaylı Eğitim: EMDRIA onaylı EMDR Eğitim programını tamamladığınıza dair belge. Tamamlama sertifikanızın bir kopyası gereklidir.
 2. Lisans / Sertifika: Lisansınızın uyguladığınız bölgede bir ruh sağlığı uzmanı olarak belgelenmesini sağlayın. Bağımsız olarak pratik yapmak için lisansınızın fotokopisi gereklidir.
 3. EMDRIA onaylı bir Eğitim programını tamamladıktan sonra en az üç yıllık deneyime sahip olduğunun beyan edilmesi gerekir.
 4. En az 75 danışanla en az 300 EMDR seansı yapıldığının beyan edilmesi gerekir.
 5. EMDR'de Onaylı bir Danışman tarafından 20 saatlik konsültasyon danışmanlığı aldığınızı gösteren konsültasyonunuzu almış olduğunuz Onaylı Danışman (lar) dan aldığınız belgelerde, aldığınız toplam konsültasyon saat sayısını ve bu saatlerin kaçının bireysel konsültasyon olduğunu ve kaç tanesinin de grup konsültasyonu olduğunu bildirilmesi gerekir. Birden fazla Onaylı Danışman’dan danışmanlık aldıysanız, her birinin belgelerine ihtiyacınız olacaktır. EMDR'deki bu "konsültasyon danışmanlığı" grupları, herhangi bir zamandaki eğitimde 4 danışmanlık eğitimindeki kişiden (consultants-in-training) daha fazla olmamalıdır.
  Bu gereksinime yönelik olarak yalnızca Sertifikalı Terapist olduktan sonra alınan konsultasyon saatleri ile başvurulabilir.
 6. EMDR’deki konsültasyonunuzun kalitesine ilişkin, EMDR'deki bir veya daha fazla Onaylı Danışman (lar) dan tavsiye mektubunu/mektuplarını eklenir. Klinik uygulamadaki EMDR’nin profesyonel kullanımı, danışmanlık (konsültasyon) becerileri, uygulamadaki etik ve profesyonel kimlik hakkında iki tavsiye mektubunu eklenmesi iyi olur. Bunlar meslektaşlarınızdan veya grup üyelerinden edinilebilir.
 7. 12 saatlik EMDRIA Kredisi tamamlama sertifikasını ekleyin (EMDR'de devam eden eğitim). EMDR Eğitiminden sonra tamamlanan EMDR'deki EMDRIA Onaylı Kredi Programları, EMDRIA Kredilerini alabilir ve bu başvuru gereksinimi için kullanılabilir. EMDRIA Kredileri yalnızca bir kez kullanım içindir. Bu, Sertifika başvurusunda bulunmak veya Sertifikanızı yenilemek için bir EMDRIA Kredisi kursu kullandıysanız, aynı EMDRIA Kredisi kursunu bu başvuru şartına göre kullanamazsınız. EMDRIA Kredilerine ihtiyaç duyuyorsanız, EMDRIA Kredilerini EMDRIA OnDemand eLearning sitesi aracılığıyla kazanabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve EMDRIA OnDemand seçim kataloğuna erişmek için bu siteye bakınız.
 8. EMDRIA Politikaları. Adaylar, başvuru formunda EMDRIA Politikalarına uymayı kabul ettiklerini kabul etmeli ve doğrulamalıdır.

Lütfen Dikkat:

 • Bu gereklilikleri yerine getirdikten, başvuruyu tamamladıktan ve başvuru ücretini ödedikten sonra, başvuru sahibi EMDRIA Onaylı Danışman ünvanını alacaktır.
 • Onaylı Danışman statüsünün Sertifikayı yerine getirmesine rağmen, Onaylı Danışman statüsüne başvuranların başvuru sürecini tamamlamış ve EMDR'de EMDRIA Sertifikalı Terapistler olarak onaylanmış olması gerekir. Bu, EMDR'de sertifika almak isteyenler ile istişarelerde bulunmalarını sağlar.
 • EMDR'de bir EMDRIA Sertifikalı Terapist ünvanını alana ve birlikte çalıştığınız konsültasyon danışmanlık saatlerini hangi Onaylı Danışman’la aldığınızı EMDRIA'ya bilgilendirene kadar çalışmaya başlayamazsınız.